Dr. Semih Dikkatli

Turuncu Kutu

Soner Yalçın bir kitap yazdı. ‘Kara Kutu’…

Her bir satırında, kaynakçasında, dipnotunda yanlış olmayan cümlesi yok gibi… Tarih, tıp, eğitim alanlarında yanlışlar ve hatta Atatürk’ün yol arkadaşları hakkında iftiralarla dolu, modern tıp için “Çağımızın vebası” diyen bir yığından bahsediyoruz.

Yalçın; bu yığında yer alan yanlışlara, bilim dışılıklara sosyal medya üzerinden ve Veryansın TV gibi mecralardan cevap verenleri ‘kitabını okumadan yorum yapmakla, cahillikle’ suçladı ve onlara “Kitabımı okuyun öyle gelin, dilediğiniz yerde konuşalım.” diyerek meydan okudu. Meslektaşlarımın “Hadi yüzleşelim” çağrılarına Sözcü ve Oda TV köşelerinden ağzına geleni saydırdı ama dediğini yapıp kendisine meydan okuyanlarla yüzleşmedi.

‘Kara Kutu’daki yanlışları göz önüne sermek ve düzeltmek için onlarca kitap yazmak gerekir. Psikiyatrist Dr. Semih Dikkatli ise kendi uzmanlık alanından sadece ‘antidepresanlar’ hakkında yazılan kırk sayfa ve Atatürk’ün yol arkadaşları hakkında yazılmış on sayfalık bölüm için yüzlerce sayfadan oluşan bir reddiye kaleme aldı.

Elinizde tuttuğunuz bu kitap bilim düşmanlığına, Kara Kutu Lobisi’ne, Kelle/ Paça/Herbal Şifa Lobisi’ne, bilim felsefesini reddedenlere karşı bilimsel kaynaklarla, bilimsel kanıtlarla, bilimsel düşünceyle emek verilerek yazılmış cevap niteliğinde bir kaynak kitaptır.

Bilimsel verilerle ama herkesin rahatça anlayabileceği bir dil ile yazılmış bu kitabın içinde aynı zamanda “Depresyon Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tanı ve Tedavi Süreci Nasıldır? Antidepresanların Kullanım Alanları Hangileridir? Aşı ve İlaç Faz Çalışmaları Nasıl Yapılmaktadır?” sorularına yanıt bulacak ve “Ünlü Okul Katliamları” hakkında ayrıntılı bölümler de okuyacaksınız.

Şimdi Yüzleşme Vakti…

Prof. Dr. Arif Verimli